
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL225638472E3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.757
5.757
10
5.11955
51.1955
50
4.47982
223.991
100
4.09583
409.583
500
3.519864
1759.932
1000
3.263886
3263.886
2500
3.199885
7999.7125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | 256 PMG-SI |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.012 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 85mOhm |