
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL225639122E3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.5385
5.5385
10
4.98655
49.8655
50
4.32136
216.068
100
3.76732
376.732
500
3.10251
1551.255
1000
2.880913
2880.913
2500
2.825509
7063.7725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | 256 PMG-SI |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 100 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.56 A @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 221mOhm @ 120Hz |