
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MAL226055222E3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.4745
4.4745
10
4.0261
40.261
50
3.48916
174.458
100
3.04171
304.171
500
2.504979
1252.4895
1000
2.326046
2326.046
2500
2.281311
5703.2775
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | 260 RLA-V |
| Package | Box |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Impedance | 28 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | Automotive, High Temperature Reflow |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 840 mA @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.2 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |