
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX15039ETG+
Manufacturer:
Package:
24-TQFN (4x4)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ/PROG 6A 24TQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.3575
9.3575
10
8.45785
84.5785
75
8.064104
604.8078
150
7.001946
1050.2919
300
6.687268
2006.1804
450
6.097224
2743.7508
975
5.900545
5753.031375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable (Programmable) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 6A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX15039 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz ~ 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.9V |
| Voltage - Output (Max) | 4.95V |
| Supplier Device Package | 24-TQFN (4x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V (0.6V ~ 2.5V) |