
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1556ETB+T
Manufacturer:
Package:
10-TDFN (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ/PROG 1.2A 10TDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.978
4.978
10
4.4707
44.707
25
4.22674
105.6685
100
3.663105
366.3105
250
3.475252
868.813
500
3.118318
1559.159
1000
2.789865
2789.865
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable (Programmable) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX1556 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.6V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 10-TDFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.75V (1.8V, 2.5V, 3.3V) |