
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX17067EUA+
Manufacturer:
Package:
8-uMAX/uSOP
Batch:
-
Description:
IC REG BST SEPIC ADJ 1.8A 8UMAX
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.025
9.025
10
8.1491
81.491
25
7.77062
194.2655
100
6.74709
674.709
250
6.44385
1610.9625
500
5.875275
2937.6375
1000
5.68575
5685.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Boost, SEPIC |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Current - Output | 1.8A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX17067 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 640kHz, 1.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 4V |
| Voltage - Input (Min) | 2.6V |
| Voltage - Output (Max) | 18V |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.6V |