
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1709EUI+T
Manufacturer:
Package:
28-TSSOP-EP
Batch:
-
Description:
IC REG BST ADJ/PROG 7.5A 28TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.2385
11.2385
10
10.1498
101.498
25
9.67746
241.9365
100
8.40294
840.294
250
8.025258
2006.3145
500
7.317147
3658.5735
1000
7.011
7011
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable (Programmable) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 7.5A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX1709 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 350kHz ~ 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 5V |
| Voltage - Input (Min) | 0.7V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP-EP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V (3.3V, 5V) |