
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX17243ETPB+
Manufacturer:
Package:
20-TQFN (5x5)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ/3.3V 3A 20TQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.8115
6.8115
10
6.15505
61.5505
25
5.86834
146.7085
80
5.095448
407.63584
230
4.866394
1119.27062
490
4.437022
2174.14078
980
4.293896
4208.01808
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX17243 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 220kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Output (Max) | 10V |
| Supplier Device Package | 20-TQFN (5x5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V (3.3V) |