
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX17291ATA+T
Manufacturer:
Package:
8-TDFN-EP (2x2)
Batch:
-
Description:
HIGH-VOLTAGE MICROPOWER BOOST CO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6315
2.6315
10
2.36645
23.6645
25
2.2325
55.8125
100
1.90209
190.209
250
1.786
446.5
500
1.56275
781.375
1000
1.3395
1339.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | 20V |
| Supplier Device Package | 8-TDFN-EP (2x2) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5.5V |