
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX17506ATP+T
Manufacturer:
Package:
20-TQFN (5x5)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 20TQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.2935
8.2935
10
7.4955
74.955
25
7.14742
178.6855
100
6.20597
620.597
250
5.92705
1481.7625
500
5.404075
2702.0375
1000
5.22975
5229.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Himalaya |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX17506 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 54V |
| Supplier Device Package | 20-TQFN (5x5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.9V |