
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX17573ATG+
Manufacturer:
Package:
24-TQFN (4x5)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 3.5A 24TQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.1585
5.1585
10
4.636
46.36
25
4.38254
109.5635
80
3.798224
303.85792
230
3.603388
828.77924
490
3.233316
1584.32484
980
2.89275
2834.895
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX17573 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 54V |
| Supplier Device Package | 24-TQFN (4x5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.9V |