
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX17633CATP+T
Manufacturer:
Package:
20-TQFN (4x4)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 3.5A 20TQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.344
3.344
10
3.00675
30.0675
25
2.84278
71.0695
100
2.463825
246.3825
250
2.337456
584.364
500
2.09741
1048.705
1000
1.89525
1895.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX17633 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 380kHz ~ 2.45MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 32.4V |
| Supplier Device Package | 20-TQFN (4x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.9V |