
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX17760ATC+
Manufacturer:
Package:
12-TDFN (3x3)
Batch:
-
Description:
4.5V TO 76V, 300MA, HIGH EFFICIE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.572
3.572
10
3.211
32.11
25
3.03544
75.886
80
2.63055
210.444
230
2.49565
573.9995
490
2.23934
1097.2766
980
2.0235
1983.03
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Himalaya |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 300mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX17760 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz, 300kHz, 400kHz, 600kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 76V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 66.88V |
| Supplier Device Package | 12-TDFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |