
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1776EUA+
Manufacturer:
Package:
8-uMAX/uSOP
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ/5V 600MA 8UMAX
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.3195
9.3195
10
8.4151
84.151
25
8.0237
200.5925
100
6.96692
696.692
250
6.6538
1663.45
500
6.0667
3033.35
1000
5.871
5871
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 600mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX1776 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 24V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 24V |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V (5V) |