
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX17783CATB+
Manufacturer:
Package:
10-TDFN (3x3)
Batch:
-
Description:
4.5V TO 60V, 2.5A STANDARD STEP-
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.7525
3.7525
10
3.3687
33.687
25
3.18478
79.6195
80
2.760225
220.818
230
2.618694
602.29962
490
2.34974
1151.3726
980
2.12325
2080.785
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Himalaya |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX17783 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 400kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 54V |
| Supplier Device Package | 10-TDFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.9V |