
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1797EUA+
Manufacturer:
Package:
8-uMAX/uSOP
Batch:
-
Description:
IC REG BST ADJ/PROG 800MA 8UMAX
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.7665
5.7665
10
5.1775
51.775
25
4.89478
122.3695
100
4.242225
424.2225
250
4.024656
1006.164
500
3.61133
1805.665
1000
3.26325
3263.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable (Programmable) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 800mA (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX1797 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 1V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2V (3.3V, 5V) |