
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1836EUT33+T
Manufacturer:
Package:
SOT-6
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK 3.3V 125MA SOT23-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.985
5.985
10
5.40455
54.0455
25
5.15356
128.839
100
4.47469
447.469
250
4.273632
1068.408
500
3.89652
1948.26
1000
3.7335
3733.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 125mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX1836 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 24V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-6 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |