
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1837ETT50+T
Manufacturer:
Package:
6-TDFN (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK 5V 250MA 6TDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.795
5.795
10
5.20695
52.0695
25
4.92214
123.0535
100
4.265975
426.5975
250
4.047152
1011.788
500
3.631508
1815.754
1000
3.249
3249
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 250mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX1837 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 24V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-TDFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |