
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1857EUA47+
Manufacturer:
Package:
8-uMAX/uSOP
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8UMAX
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.869
2.869
10
2.5802
25.802
25
2.4396
60.99
100
2.114225
211.4225
250
2.00583
501.4575
500
1.799832
899.916
1000
1.61025
1610.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | - |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Reset |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | MAX1857 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.175V @ 500mA |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 250 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V (4.75V) |