
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1952ESA+
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK 1.8V 2A 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.118
6.118
10
5.49385
54.9385
25
5.19422
129.8555
100
4.501575
450.1575
250
4.270744
1067.686
500
3.83211
1916.055
1000
3.46275
3462.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX1952 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 800kHz ~ 1.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.6V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |