
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1963AEZT120+T
Manufacturer:
Package:
TSOT-23-6
Batch:
-
Description:
IC REG LIN 1.2V 300MA TSOT23-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3465
2.3465
10
2.10995
21.0995
25
1.99082
49.7705
100
1.69632
169.632
250
1.59277
398.1925
500
1.393669
696.8345
1000
1.18275
1182.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | 70dB (1kHz) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Reset |
| Current - Output | 300mA |
| Base Product Number | MAX1963 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 3.6V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Current - Supply (Max) | 90 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TSOT-23-6 |
| Current - Quiescent (Iq) | 140 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |