
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1974EUB+
Manufacturer:
Package:
10-uMAX/uSOP
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ/PROG 1A 10UMAX
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.916
6.916
10
6.25005
62.5005
25
5.95916
148.979
100
5.17446
517.446
250
4.9419
1235.475
500
4.50585
2252.925
1000
4.3605
4360.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable (Programmable) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX1974 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.4MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.6V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 10-uMAX/uSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.75V (1V, 1.5V) |