
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1976AETA150+T
Manufacturer:
Package:
8-TDFN-EP (2x2)
Batch:
-
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 300MA 8TDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.679
2.679
10
2.2515
22.515
25
2.10824
52.706
100
1.887175
188.7175
250
1.757044
439.261
500
1.66592
832.96
1000
1.58783
1587.83
2500
1.5618
3904.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | 70dB (1kHz) |
| Series | - |
| Package | Strip |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Reset |
| Current - Output | 300mA |
| Base Product Number | MAX197 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Input (Max) | 3.6V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Current - Supply (Max) | 90 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-TDFN-EP (2x2) |
| Current - Quiescent (Iq) | 140 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |