
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX20003EATPB/VY+
Manufacturer:
Package:
20-TQFN (5x5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
2A/3A SYNCHRONOUS BUCK REGULATOR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.9135
7.9135
10
7.14875
71.4875
25
6.81644
170.411
100
5.9185
591.85
250
5.6525
1413.125
500
5.15375
2576.875
1000
4.9875
4987.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Strip |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Programmable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 220kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Output (Max) | 10V |
| Supplier Device Package | 20-TQFN (5x5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V (3.3V) |