
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX20008AFOC/VY+
Manufacturer:
Package:
17-FC2QFN (3.5x3.75)
Batch:
-
Description:
IC STEP DOWN CONVERT 8A 17GC2QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.2345
5.2345
10
4.7025
47.025
25
4.446
111.15
80
3.8532
308.256
420
3.6556
1535.352
840
3.28016
2755.3344
1260
2.964
3734.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 17-PowerWFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 8A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX20008 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 220kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 17-FC2QFN (3.5x3.75) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |