
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX20010CATPJ/V+
Manufacturer:
Package:
20-TQFN (4x4)
Batch:
-
Description:
AUTOMOTIVE SINGLE 6A STEP-DOWN C
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.814
5.814
10
5.2231
52.231
25
4.93772
123.443
100
4.279275
427.9275
250
4.059844
1014.961
500
3.64287
1821.435
1000
3.29175
3291.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 6A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX20010 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 20-TQFN (4x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |