
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX20011BAFOF/VY+
Manufacturer:
Package:
17-FC2QFN (3.5x3.75)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
LV, ASIL-D CAPABLE, 16A PEAK CON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.807
4.807
10
4.31585
43.1585
25
4.08044
102.011
80
3.536261
282.90088
420
3.354906
1409.06052
840
3.010332
2528.67888
1260
2.69325
3393.495
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 17-PowerWFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 12A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.1MHz, 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 1.275V |
| Supplier Device Package | 17-FC2QFN (3.5x3.75) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V |