
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX20011CAFOA/VY+
Manufacturer:
Package:
17-FC2QFN (3.5x4)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 16A 17FC2QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.959
4.959
10
4.45455
44.5455
25
4.21078
105.2695
80
3.649425
291.954
230
3.462294
796.32762
490
3.10669
1522.2781
980
2.80725
2751.105
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Automotive |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 17-PowerWFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 16A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX20011 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.1MHz, 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 1.275V |
| Supplier Device Package | 17-FC2QFN (3.5x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V |