
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX20040BATPA/VY+
Manufacturer:
Package:
20-TQFN-EP (4x4)
Batch:
-
Description:
IC REG HI SPEED USB PROT QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.491
5.491
10
4.9324
49.324
75
4.663104
349.7328
150
4.041424
606.2136
300
3.834172
1150.2516
450
3.440396
1548.1782
975
3.078
3001.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tray |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Programmable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX20040 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 2V |
| Voltage - Output (Max) | 15V |
| Supplier Device Package | 20-TQFN-EP (4x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | - |