
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX20057ATIA/VY+
Manufacturer:
Package:
28-TQFN (5x5)
Batch:
-
Description:
36V SYNC BOOST CONT W/DUAL 2.5A
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.0135
6.0135
10
5.4036
54.036
25
5.10872
127.718
80
4.427475
354.198
230
4.200406
966.09338
490
3.76904
1846.8296
980
3.40575
3337.635
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tray |
| Function | Step-Up |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3.5A |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | MAX20057 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 2V |
| Voltage - Output (Max) | 14V |
| Supplier Device Package | 28-TQFN (5x5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V |