
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX20076ATCA/V+T
Manufacturer:
Package:
12-TDFN (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK PROG 1.2A 12TDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.078
3.078
10
2.76355
27.6355
25
2.61212
65.303
100
2.263945
226.3945
250
2.147836
536.959
500
1.927246
963.623
1000
1.72425
1724.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Programmable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX20076 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Output (Max) | 10V |
| Supplier Device Package | 12-TDFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V |