
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX20077ATCB/VY+
Manufacturer:
Package:
12-TDFN-EP (3x3)
Batch:
-
Description:
36V 2.5A BUCK CONVERTER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2015
3.2015
10
2.87945
28.7945
25
2.72156
68.039
80
2.35885
188.708
230
2.237868
514.70964
490
2.008024
983.93176
980
1.814481
1778.19138
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX20077 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 400kHz, 2.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Output (Max) | 10V |
| Supplier Device Package | 12-TDFN-EP (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V |