
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX20403AFLB/VY+
Manufacturer:
Package:
15-FC2QFN (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK 3.3V 3.5A 15FC2QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.653
1.653
10
1.4858
14.858
25
1.40144
35.036
80
1.193912
95.51296
230
1.121
257.83
490
0.980866
480.62434
980
0.84075
823.935
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 15-WFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX20403 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 15-FC2QFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |