
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX20404AFOA/VY+
Manufacturer:
Package:
17-FC2QFN (3.5x3.75)
Batch:
-
Description:
36V 4A/5A/6A SYNC LOW IQ BUCK CO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8285
3.8285
10
3.4371
34.371
25
3.249
81.225
80
2.8158
225.264
420
2.6714
1121.988
840
2.39704
2013.5136
1260
2.166
2729.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Programmable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 17-PowerWFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 4A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 10V |
| Supplier Device Package | 17-FC2QFN (3.5x3.75) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V (5V) |