
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX20405AFOD/VY+
Manufacturer:
Package:
17-FC2QFN (3.5x3.75)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK PROG 5A 17FC2QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.237
4.237
10
3.80475
38.0475
25
3.5967
89.9175
80
3.117074
249.36592
420
2.957217
1242.03114
840
2.653483
2228.92572
1260
2.373993
2991.23118
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Programmable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 17-PowerWFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX20405 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 400kHz, 2.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 10V |
| Supplier Device Package | 17-FC2QFN (3.5x3.75) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V (3.3V) |