
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX20408AFOA/VY+
Manufacturer:
Package:
17-FC2QFN (3.5x3.75)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
36V FULLY SYNC 8A & 10A BUCK IN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.175
6.175
10
5.54895
55.4895
25
5.2459
131.1475
80
4.546586
363.72688
420
4.313428
1811.63976
840
3.870433
3251.16372
1260
3.46275
4363.065
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 17-PowerWFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 8A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 17-FC2QFN (3.5x3.75) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V (5V) |