
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX20457ATIF/VY+
Manufacturer:
Package:
28-TQFN (5x5)
Batch:
-
Description:
36V DUAL 3.5A AND 1.5A SYNC BUCK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.719
5.719
10
5.13855
51.3855
25
4.85754
121.4385
100
4.20983
420.983
250
3.993914
998.4785
500
3.583742
1791.871
1000
3.20625
3206.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Strip |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | - |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | MAX20457 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Output (Max) | 14V, 14V |
| Supplier Device Package | 28-TQFN (5x5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V (3.3V), 1V (5V) |