
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX20499DAFOA/VY+
Manufacturer:
Package:
17-FC2QFN (3.5x4)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK 0.85V 12A 17FC2QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.952
3.952
10
3.55015
35.5015
25
3.35578
83.8945
80
2.908425
232.674
230
2.759294
634.63762
490
2.47589
1213.1861
980
2.23725
2192.505
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Automotive |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 17-PowerWFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 12A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX20499 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.1MHz, 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 17-FC2QFN (3.5x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.85V |