
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX232ACPE+
Manufacturer:
Package:
16-PDIP
Batch:
-
Description:
IC TRANSCEIVER FULL 2/2 16DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.2435
9.2435
10
8.3543
83.543
25
7.96518
199.1295
100
6.91619
691.619
250
6.60535
1651.3375
500
6.022525
3011.2625
1000
5.82825
5828.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Type | Transceiver |
| Duplex | Full |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Protocol | RS232 |
| Data Rate | 200kbps |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Base Product Number | MAX232 |
| Receiver Hysteresis | 500 mV |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Number of Drivers/Receivers | 2/2 |