
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX232AESE+
Manufacturer:
Package:
16-SOIC
Batch:
-
Description:
IC TRANSCEIVER FULL 2/2 16SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.987
8.987
10
8.11965
81.1965
25
7.74174
193.5435
100
6.722295
672.2295
250
6.420138
1605.0345
500
5.853634
2926.817
1000
5.608724
5608.724
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Type | Transceiver |
| Duplex | Full |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Protocol | RS232 |
| Data Rate | 200kbps |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Base Product Number | MAX232 |
| Receiver Hysteresis | 500 mV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Number of Drivers/Receivers | 2/2 |