
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX232AEUE+
Manufacturer:
Package:
16-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC TRANSCEIVER FULL 2/2 16TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.9775
8.9775
10
8.1092
81.092
25
7.73148
193.287
96
6.713232
644.470272
288
6.41154
1846.52352
480
5.845825
2805.996
960
5.65725
5430.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Type | Transceiver |
| Duplex | Full |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Protocol | RS232 |
| Data Rate | 200kbps |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Base Product Number | MAX232 |
| Receiver Hysteresis | 500 mV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Number of Drivers/Receivers | 2/2 |