
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX232CWE+
Manufacturer:
Package:
16-SOIC
Batch:
-
Description:
IC TRANSCEIVER FULL 2/2 16SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.1395
5.1395
10
4.6189
46.189
25
4.36696
109.174
100
3.784705
378.4705
250
3.590582
897.6455
500
3.22183
1610.915
1000
2.911294
2911.294
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Type | Transceiver |
| Duplex | Full |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Protocol | RS232 |
| Data Rate | 120Kbps |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Base Product Number | MAX232 |
| Receiver Hysteresis | 500 mV |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Number of Drivers/Receivers | 2/2 |