
Texas Instruments
Product No:
MAX232ECDWR
Manufacturer:
Package:
16-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TRANSCEIVER FULL 2/2 16SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.425
1.425
10
1.2768
12.768
25
1.21182
30.2955
100
0.995315
99.5315
250
0.930392
232.598
500
0.822206
411.103
1000
0.649116
649.116
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | Transceiver |
| Duplex | Full |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Protocol | RS232 |
| Data Rate | 250kbps |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Base Product Number | MAX232 |
| Receiver Hysteresis | 500 mV |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Number of Drivers/Receivers | 2/2 |