
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX243CSE+
Manufacturer:
Package:
16-SOIC
Batch:
-
Description:
IC TRANSCEIVER FULL 2/2 16SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.1225
8.1225
10
7.33875
73.3875
25
6.99694
174.9235
100
6.07544
607.544
250
5.80241
1450.6025
500
5.290436
2645.218
1000
5.119768
5119.768
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Type | Transceiver |
| Duplex | Full |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Protocol | RS232 |
| Data Rate | 200kbps |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Base Product Number | MAX243 |
| Receiver Hysteresis | 500 mV |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Number of Drivers/Receivers | 2/2 |