
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX25240AFFF/VY+
Manufacturer:
Package:
22-FC2QFN (4.25x4.25)
Batch:
-
Description:
IC REG BCK-BST ADJ 6A 22QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.636
4.636
10
4.16005
41.6005
25
3.933
98.325
80
3.4086
272.688
230
3.2338
743.774
490
2.90169
1421.8281
980
2.622
2569.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tray |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 22-PowerWFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 6A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | MAX25240 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 400kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 2V |
| Voltage - Output (Max) | 20V |
| Supplier Device Package | 22-FC2QFN (4.25x4.25) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 6.5V (11.5V) |