
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX25255AFDA/VY+
Manufacturer:
Package:
23-FC2QFN (4.5x5.75)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
42V DUAL 5A ASIL BUCK CONVERTER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.505
7.505
10
6.7811
67.811
25
6.4657
161.6425
80
5.614148
449.13184
230
5.3618
1233.214
490
4.8887
2395.463
980
4.731
4636.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 23-PowerWFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 6A, 6A |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 23-FC2QFN (4.5x5.75) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V, 5V |