
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX25255DAFDG/VY+
Manufacturer:
Package:
23-FC2QFN (4.5x5.75)
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK 3.3V/5V 6A DL 23QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.581
7.581
10
6.84855
68.4855
25
6.5303
163.2575
80
5.670312
453.62496
230
5.415408
1245.54384
490
4.937596
2419.42204
980
4.731
4636.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tray |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 23-PowerWFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 6A, 6A |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | MAX25255 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 23-FC2QFN (4.5x5.75) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V, 5V |