
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX25300AATA/V+
Manufacturer:
Package:
8-TDFN-EP (2x2)
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8TDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.9115
4.9115
10
4.40895
44.0895
25
4.16822
104.2055
100
3.612375
361.2375
250
3.427144
856.786
500
3.07515
1537.575
1000
2.77875
2778.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | 70dB ~ 40dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Strip |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | MAX25300 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Current |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.3V @ 500mA |
| Voltage - Output (Max) | 5.3V |
| Supplier Device Package | 8-TDFN-EP (2x2) |
| Current - Quiescent (Iq) | 600 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |