
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX25300BATA/V+T
Manufacturer:
Package:
8-TDFN-EP (2x2)
Batch:
-
Description:
500MA LOW NOISE LDO (CP07/V) QUI
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.427
4.427
10
3.97385
39.7385
25
3.7563
93.9075
100
3.255555
325.5555
250
3.08864
772.16
500
2.771416
1385.708
1000
2.4795
2479.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | 70dB ~ 40dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Current Limit, Enable, Power On Reset |
| Current - Output | 500mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.3V @ 500mA |
| Voltage - Output (Max) | 5.3V |
| Supplier Device Package | 8-TDFN-EP (2x2) |
| Current - Quiescent (Iq) | 600 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |