
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX25301AATB/V+
Manufacturer:
Package:
10-TDFN (3x3)
Batch:
-
Description:
IC REG LIN POS PROG 1A 10TDFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5105
1.5105
10
1.35945
13.5945
25
1.2825
32.0625
80
1.092738
87.41904
230
1.026
235.98
490
0.89775
439.8975
980
0.7695
754.11
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| PSRR | 70dB ~ 40dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tray |
| Output Type | Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Reset Out |
| Current - Output | 1A |
| Base Product Number | MAX25301 |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Current |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.3V @ 1A |
| Voltage - Output (Max) | 5.3V |
| Supplier Device Package | 10-TDFN (3x3) |
| Current - Quiescent (Iq) | 2 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |